Bebek ve Çocuk Ayakkabıları Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerde ailenin en merak ettiklerinden biri de bebeklerine en uygun ve en sağlıklı ayakkabıların nasıl olması gerektiğidir. Yürüme öncesi çouklarda ve bebeklerde ayaklar sıcak günlerde açık bırakılacağı gibi soğuk ve normal ısıdaki günlerde yumuşak bir çorap yada patikle korunabilir. Kullanılan çorap ve patiklerin mümkün olduğu kadar yumuşak, havalanabilen ve alerjik olmayan yapıda olmasına özen gösterilmelidir.

Yürümeye başlayan çocuklarda, eğer çocuk ayağa kalktığında ayak ve ayak bileğinde eğilme ve açılanmalar olmuyorsa tercihan yalın ayak yada çorapla ayakta durmaları önerilir. Eğer, zemin dolayısı ile ayakkabı giyme gerekli ise ayakkabının yumuşak ve esnek olması tercih edilir. 5-6 mm üzerinde bir topuk yükselmesi olmamasına özen gösterilmelidir.

Çocuğun yürümesi ve ayakta durması sırasında içe veya dışa basma olması ayak yada ayak bileğinde açılanma görülmesi halinde bir ortopedi uzmanı değerlendirilmesi önerilir. Bazı nadir durumlarda ortopedi uzmanı, özel yapım ayakkabılar önerebilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ayakkabının esnek ve çocuğumuzun rahat edeceği rahat havalanabilen bir ayakkabı olması yeterlidir.


pantoprazol high bdiatblodtryk.site pantoprazol cyp